Kirvelevä tappio SalBalle

Kirvelevä tappio SalBalle

Josba otti lauantaina Joensuu Areenalla SalBaa vastaan yhden pisteen, mutta lopputulos oli kirvelevä. Kotijoukkue johti jo 4–0, mutta SalBa nousi tasoihin ja ratkaisi ottelun jatkoajalla 4–5.

Josba aloitti lauantain ottelun todella terävästi. Kotijoukkue painoi raumalaisten verkkoon heti ensimmäisen erän alkuun kaksi maalia ja kolmannen erän loppupuolella. 3-0 johtoasemassa erätauolle ja toisessa erässä ajassa 23:55 taululla olivat jo 4-0 lukemat.

Ottelun kulku kääntyi yhdestä jäähystä. SalBa kavensi ylivoimalla ja sai siitä virtaa omaan tekemiseen. Raumalaiset ottivat pelin vähitellen haltuunsa, ja Josba joutui puolustamaan johtoaan ilman palloa. Huomio kotijoukkueella siirtyi enemmän tuomaritoimintaan, kuin laadukkaan salibandyn pelaamiseen. Päätöserässä SalBa kavensi ensin ja tasoitti neljä minuuttia ennen loppua. Jatkoajalla vieraat veivät lisäpisteen mukanaan Raumalle ajassa 64:48.

Ottelusta saatu piste on tietysti parempi kuin ei mitään, mutta kyllä tämä kirvelee, koska täysi kolmen pisteen potti oli aivan otettavissa. Ottelu oli kuitenkin hyvä oppitunti kotijoukkueelle. Tasaisessa sarjassa ehjien 60 minuuttisten pelaaminen on ehdottoman tärkeää ja pisteitä ei ilman sitä heru.

Josban kotiottelut jatkuvat kuluvan viikon lauantaina, kun Porin Karhut saapuvat Joensuu Areenalle vieraaksi.

Jaa julkaisu:

Viimeisimmät uutiset

Kolme pinnaa ja Cupissa jatkoon!

Josba voitti viikonlopun molemmat ottelunsa ja teki niissä yhteensä 18 maalia. Lauantaina LNM kaatui kotona 7–2, voiton kruunasi Aku Sirolan tekemä maali. Sunnuntaina Josba voitti Suomen Cupissa Jäppärän vieraissa 4–11 ja eteni jatkoon.

Read More »

Tampere-tuplalta kolme pistettä

Josba palasi Tampereen viikonlopulta kolmen pisteen kanssa. Kummassakin ottelussa joukkue lähti liikkeelle vakuuttavasti, mutta lauantaina Koovee käänsi pelin 9–6-voitoksi. Sunnuntaina Josba piti pintansa Pirkkalan Pirkkojen loppukirin edessä ja voitti 4–5.

Read More »

Josba somessa!